Thursday, June 17, 2010

Eraisiku investeeringud maksuvabaks - mis ja millal?

Alates 1.jaanuarist 2011.a on kehtib eraisiku investeeringute tulumaksuvabastus. Mis on maksuvaba ja mis mitte? Kus on konks?


3.juunil 2010 võttis Riigikogu vastu seaduse, millega luuakse eraisikutele kauaoodatud võimalus investeeringute maksuvabastuseks.
--------------------------------------------------------------------------------
Kuidas see toimib?

Enne, kui rääkida, mis täpselt on maksuvaba, peab selgeks tegema, kuidas süsteem toimib. Kogu loo aluseks on eraldi konto - investeerimiskonto. Eraisik avab endale näiteks pangas selleks otstarbeks loodud investeerimiskonto. Investeerimiskontole kannab ta raha ning kantud raha eest soetab erinevaid investeeringuid (aktsiad, optsioonid, võlakirjad vm). Vastavalt vajadusele ja võimalustele võib eraisik igal ajal kanda oma investeeringukontole raha juurde ning samamoodi ka kontolt välja.
--------------------------------------------------------------------------------
Mis on täpselt maksuvaba? Millisest maksust on investor vaba?

Eraisiku investeeringute kasumilt tuleb tasuda tulumaks (täna 21%). Nagu selgeks sai, kannab investor oma investeeringukontole ja sellelt välja raha. Niikaua, kuni sissemaksete üldsumma on väljamaksete üldsummast suurem, ei tule investoril tulumaksu maksta. Kui investeeringukontolt väljakantav summa ületab sissekantud summat, tekib maksukohustus. Näiteks kui investor on inveesteeringukontole kandnud 5000 krooni ja välja kandnud 6000 krooni, siis tulumaks tuleb tasuda 6000-5000=1000 krooni pealt. Kui investor kannab välja vaid 5000 krooni, siis tulumaksukohustust ei teki.

Seega maksuvaba on tegelikult veidike liialdatud väide. Sisu poolest on tegemist tulumaksu maksmise edasilükkamisega. See ongi asja mõte - maksad maksu alles kasumi väljavõtmisel. Sellega saavad eraisikud osaühingute, aktsiaseltside ja muude juriidiliste isikutega võrdsed tingimused finantsvara (aktsiad, optsioonid) maksustamisel.
--------------------------------------------------------------------------------
Milliselt varalt saadud kasumile tulumaksu edasilükkamine kehtib?

Lühidalt öeldes kehtib see:
  • Eestis avalikult väärtpaberituru seaduse alusel pakutavatele väärtpaberitele
  • OESC liikmesriikide väärtpaberitele (aktsiad, võlakirjad jne)
  • Eespooltoodud riikides pakutavate tuletisinstrumentide kasum (näiteks optsioonid, repotehingud)
  • osadele investeerimisfondide aktsiatele ja osakutele
  • osad hoiuse- ja kindlustuslepingud
Täpsem nimekiri vaata tulumaksuseadusest, Riigi Teataja kodulehelt.
--------------------------------------------------------------------------------
Kas OÜ või investeerimiskonto?

Alates 2011.a kehtiva eraisiku investeeringute tulumaksuvabastusega on eraisikul investeeringute teostamine kindlasti lihtsam ja odavam, kui korraldada seda näiteks läbi OÜ. Investeeringukonto sissemaksed, väljamaksed ja maksustatava kasumi aruanded hakkavad olema arvatavasti pankade poolt automaatselt kokkupandavad, seega loodame, et saab olema lihtne ja arusaadav süsteem. Lisaks on võimalus, et saab sellele kontole otse kanda olemasolevad investeeringud (aktsiad, optisoonid), et lükata edasi ka nende tulumaks. Osaühingu teel investeeringute tgemisel kaasnevad näiteks kulud raamatupidamisele ning eraldi vajadus jälgida nõudeid alusdokumentidele. Sestap ongi eraisikule investeerimiskonto kindlasti sõbralikum ja arusaadavam kui näiteks OÜ või AS.
--------------------------------------------------------------------------------
Kahtled ja pole endas kindel - mis edasi?
Kui kahtled ja pole kindel, kas Sinu investeeringult läbi loodava investeeringukonto saab tulumaksu maksmist edasi lükata, siis vaata esmalt täpsustavat infot Eesti Maksu- ja Tolliameti kodulehet. Kindlasti hakkab sinna tulema antud seadust puudutavat infot ning eraisikute sagedamini esitatavatele küsimustele vastuseid. Kui saadud infost ei piisa, siis nõu võib küsida ka helistades või e-kirja saates. Nii võid alati kindel olla, et Sinu investeeringud on tehtud tuginedes kindlale infole.
Edu investeerimisel!

Arno Lainemäe
www.eestiraamatupidamine.ee/ pearaamatupidaja
Raamatupidamine

Wednesday, June 2, 2010

Raamatupidamine - milline on korralik algdokument?

Milline on korralik raamatupidamisdokument? Kuidas lihtsalt ja kiiresti veenduda, kas Sinu ettevõtte raamatupidamise algdokumendid on seadusele vastavad? Kas võib teha ise parandusi algdokumentidele?

--------------------------------------------------------------------------------
Nõuded

Mis on üldse raamatupidamise algdokument? See on majandustehingu toimumist kinnitav tõend.

Raamatupidamise dokumentidele (algdokumentidele) kehtivad kindlad nõuded, mille täitmist on igal ettevõtjal lihtne kontrollida. Seega vaata üle, kas raamatupidamise jaoks sobivatel dokumentidel on olemas järgmised osad:
•Dokumendi nimetus ja number - on see siis arve, leping, tsekk, order, kviitung, avansiaruanne vm.
•Koostamise kuupäev - millal dokument on koostatud.
•Tehingu majanduslik sisu - näiteks müük, ost, laen, avanss.
•Tehingu arvnäitajad (kogus, hind, summa).
•Tehingu osapoolte nimed - ettevõtte nimi.
•Asu- või elukoha aadressid - tehingupoolte aadressid.
•Allkiri - majandustehingut kirjendava ettevõtte esindaja allkiri - selle allkirjaga tõendab ettevõte, et tehing on toimunud. Seega vajalik on selle ettevõtte esindaja allkiri, kes dokumenti kasutab.
•Vastava raamatupidamiskirjendi järjekorranumber - tavaliselt lisab selle numbri raamatupidaja või raamatupidaja kohustusi täitev isik, kes sisestab dokumente raamatupidamisprogrammi. Antud numbrist võib ka loobuda, kui järjekorranumber on näha dokumendi alusel raamatupidamisprogrammist tehtud koondväljatrükil.
•Käibemaksukohustuslase registreerimise number ehk KMKR - kui Sinu ettevõte on käibemaksukohustuslane, siis tulenevad käibemaksuseadusest lisanõuded raamatupidamise dokumentidele - kõikidel saadud arvetel peab olema kajastatud müüja KMKR number. Seda muidugi juhul, kui kauba/teenuse müüja on käibemaksukohustuslane.

Kui Sinu ettevõttes hoitakse dokumente elektrooniliselt, siis on vajalik, et neid saaks kogu säilitamise ajal elektrooniliselt taasesitada.
--------------------------------------------------------------------------------
Parandused

Vahel võib juhtuda, et raamatupidamise algdokument (näiteks arve, leping) ei ole täielik. Dokumendilt puudub mõni nõutav osa. Kuidas võib dokumenti Sinu ettevõttes täiendada?

Kui dokument ei ole veel sisestatud raamatupidamisprogrammi, siis võib dokumendil täiendada nii arvnäitajaid kui ka muid andmeid. Näiteks on vaja tihtipeale märkida ostuarvetele ostja nimi ja aadress. Mõnikord puudub müüja käibemaksukohustuslase registreerimise number - siis võib ka selle ise lisada. Algdokumendi parandamisel on kaks olulist hetke:

•Kui dokumendil on vaja teha parandusi, siis parandusi tehes vaata üle, et säiliksid ka vanad andmed, mida parandad. Näiteks tõmba parandatavad andmed maha vaid ühe sirge joonega, mitte aga ära sodi neid. Siis on hiljem võimalik kindlaks teha, et tehingu majanduslik sisu ei muutunud.

•Kui dokument vajab parandust, siis tee parandused esimesel võimalusel, veel parem kohe dokumendi saamisel. Kui puudused dokumentides avastatakse alles revideerimise käigus, siis on hilja neid parandada. Parandamine ei ole keeruline - tee ülevaatust kõikidele dokumentidele järjepidevalt ning Su ettevõtte algdokumendid on kogu aeg korras.

Kui dokument on juba sisestatud raamatupidamisprogrammi ning tehtud kannet on vaja parandada, siis tuleb koostada raamatupidamisõiend. Õiendile märgitakse dokumendi nimetus ja number, koostamise number, tehingu majanduslik sisu. Varasemale algdokumendile ning kirjendile tuleb lisada info hilisema parandusdokumendi ja kirje kohta.
--------------------------------------------------------------------------------
Miks

Miks on vaja algdokumenti nii täpselt üle vaadata? See on peamine tõend selle kohta, et tehing on toimunud. Kui täidad järjepidevalt neid Riigi Teatajas avaldatud raamatupidamise seaduses toodud nõudeid algdokumentidele, siis oled maandanud suure osa oma ettvõtte algdokumentide kvaliteediga kaasnevast riskist.

Edu!

Arno Lainemäe
Raamatupidamine http://www.eestiraamatupidamine.ee/ pearaamatupidaja